Ako chrániť seba i druhých pred COVID19

person Uverejnil: Eva Meszarošová list V: Iné : favorite Hit: 233

Rúška ani masky nie sú 100% ochranou pred vírusom. Prosím, myslite na to, že ochranná maska nie je akousi vstupenkou do rizikových oblastí. Ak chcete, aby rúško, či respirátor mali čo najvyššiu účinnosť - dbajte na to, ako s nimi zaobchádzať. Najčastejšie sa stretávame s chirurgickými rúškami a respirátormi. Každé z nich má iné využitie. Niekedy sa viac hodí rúško, inokedy respirátor.

Ochranné rúško COVID19

Dovolili sme si tieto informácie stiahnuť z "Usmernenia hlavného hygienika Slovenskej republiky v súvislosti s ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom SARS-CoV-2", pretože si myslíme, že tieto informácie sú najkorektnejšie. 

 

Ochorenie COVID-19 spôsobeným koronavírusom SARS-CoV-2

Je akútny respiračný syndróm spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2 z čeľade Coronaviridae, ktorý patrí medzi betakoronavírusy, kam sa zaraďujú aj koronavírusy SARS-CoV a MERSCoV, ale vykazuje od nich genetickú odlišnosť. Ochorenie sa prejavuje najmä kašľom, dýchavičnosťou, horúčkou, zápalom pľúc, v prípade komplikácií môže skončiť úmrtím. Inkubačný čas je 2 až 14 dní. Bo potvrdený prenos koronavírusu SARS-CoV-2 z človeka na človeka. 

Protiepidemické opatrenia pre kontaktné osoby sú založené na najnovších dostupných znalostiach, ako je uvedené nižšie:

- inkubačný čas ochorenia COVID-19 je 2-14 dní. Medián inkubačného času je 5-6 dní.

- za najviac infekčnú sa považuje osoba s prítomnými klinickými príznakmi. Predpokladá sa, že osoba je infekčná pred nástupom prvých príznakov.

- predpokladá sa prenos najmä vzdušnou cestou. Fekálno-orálny prenos nie je vylúčený.

karanténa COVID19

 

Tvárové rúško

Poskytuje bariérovú ochranu pred kvapôčkovou nákazou.

Tvárové rúško však nemusí primerane chrániť pred aerosólom alebo pred malými čiastočkami vo vzduchu s veľkosťou < 5 μm predovšetkým preto, že účinne nefiltrujú malé častice zo vzduchu a tiež pre nedostatočné priľnutie okrajov na tvár umožňujú únik vzduchu okolo masky.

V prípade viditeľného znečistenia alebo v prípade, že je navlhnuté, je potrebná jeho výmena.

Je dôležité, aby rúško bolo nasadené podľa pokynov výrobcu.

Počas nosenia, z dôvodu prevencie kontaminácie, sa rúško nemá chytať rukami.

Tvárové rúško sa pri podozrení na ochorenie COVID-19 používa pre pacienta, aby sa znížilo riziko rozptylu infekčných kvapôčok pri kýchaní alebo kašlaní do svojho okolia. Postup pri odstránení rúška z tváre: po použití by malo byť rúško odstránené uvoľnením šnúrok na zadnej časti (nikdy neodstraňovať rúško uchopením rúška pokrývajúcu tvár) a zlikvidovať rúško ako infekčný odpad. Po odložení rúška do odpadu je potrebné vykonať hygienu rúk.

Zhrnutie: Tvárové chirurgické rúško chráni najmä Vaše okolie pred možným prenosom vírusu COVID19.

 

Respirátory

Respirátor (niekedy označovaný aj ako maska) poskytuje ochranu proti vdýchnutiu veľmi malých (vo veľkosti < 5 μm) vzdušných častíc a aerosolu.

Označovanie respirátorov v USA a v Európe sa líši. V USA sa odporúča používať respirátory častíc s označením N95 s certifikátom NIOSH. Respirátory série N95 sú vyrobené z materiálu, ktorý má 95 % účinnosť filtrácie častíc s priemerom 0,3 μm. V Európe sú k nim porovnateľné respirátory s označením buď FFP2 (= N95) alebo FFP3 (= N100).

Respirátory musia vyhovovať norme BS EN 149: 2009.

Okraje respirátora musia tesne priliehať na tvár, aby sa zabránilo bočnému vnikaniu vzduchu pod respirátor. Dobré uchytenie je dosiahnuteľné iba tam, kde je dobré utesnenie okrajov respirátora k pokožke tváre.

 

Správne nosenie respirátora:

Respirátory nie sú vhodné pre osoby s fúzami, bokombradami alebo viditeľným strniskom na tvári, pretože tieto negatívne ovplyvňujú priľnutie okrajov respirátora k pokožke.

Ani respirátor s vysokou filtračnou účinnosťou nemusí byť dostatočne účinný z dôvodu prieniku vzduchu pod masku pre nedostatočné priľnutie k tvári.

Ľudia, ktorí majú používať respirátor, musia byť vyškolení v tom, ako ho pripevniť na tvár, aby sa dosiahol maximálny účinok.

Respirátor sa musí vymeniť po každom použití a zmeniť, ak sa dýchanie sťažuje, ak je poškodený, zjavne kontaminovaný alebo ak ho nie je možné správne uchytiť na tvár.

 

Respirátory s výdychovým ventilom

Niektoré respirátory majú výdychové ventily.

Respirátory s takými ventilmi sa nosia oveľa pohodlnejšie, najmä z dlhodobého hľadiska, výdychový ventil znižuje nadmernú vlhkosť a teplo v maske z vydýchnutého vzduchu.

Ventil sa počas výdychu otvorí a počas nádychu sa uzavrie, takže vdychovaný vzduch prechádza cez filtračnú zložku respirátora.

Môžete nosiť respirátory s výdychovým ventilom, pokiaľ sami nemáte infekčné ochorenie dýchacích ciest.

Respirátory s výdychovým ventilom sa nepoužívajú pre pacientov s infekciami dýchacích ciest, pretože cez výdychový ventil by unikalo infekčné agens. Chránite len seba - nie ostatných!

 

Respirátory bez výdychového ventilu

Toto sú správne respirátory, ktoré treba nosiť, aby sme zamedzili šíreniu COVID19! Na zachytávanie infekčných kvapôčok z dýchacích ciest u pacienta sa používa tvárové rúško alebo respirátor bez výdychového ventilu. - Pri respirátoroch bez výdychového ventilu vydychovaný vzduch od pacienta musí prechádzať cez filtračnú zložku respirátora, ktorá zachytáva infekčné agens.

Postup pri odstránení respirátora z tváre: po použití sa odstraňuje tak, aby ste sa nedotýkali časti prekrývajúcej tvár. Použitý respirátor sa likviduje ako infekčný odpad. Po odložení respirátora do odpadu je potrebné vykonať hygienu rúk.

Zhrnutie: Respirátor použite vtedy, ak sa chystáte navštíviť miesto, kde je pravdepodobné, že sa môžete nakaziť koronavírusom - kde môžete byť v tesnej blízkosti s potencionálne infekčným pacientom.

Respirátor KN95

 

OCHRANA PRED VÍRUSMI:

Podľa výskumov rúškom prejde 20% až 80% testovaných vírusov. Cez respirátor len 5%

 

OCHRANA OKOLIA PRED VÍRUSMI

Ak chceme chrániť okolie pred prenosom vírusu - rúška a respirátory sú porovnateľné.

 

ĎALŠIE OPATRENIA

Často si dôkladne umývajte ruky. Ak ste sa mohli stretnúť s infekčnou osobou alebo kontaminovanými predmetmi, umývajte si ruky dezinfekčnými gélmi, sprejmi...

Nedotýkajte sa tváre, aby ste si nezaniesli vírus do úst, tváre, očí.

Žite zdravo!

Držíme všetkým palce a veríme, že zodpovednosťou pliagu vyženieme!

dezinfekčný sprej, dezinfekčný gél

 

TIP:

Vhodné hygienické pomôcky na ochranu seba i druhých pred Korona vírusom nájdete na stránke Hygienické pomôcky

 

 

Nedeľa Pondelok Utorok Streda Štvrtok Piatok Sobota Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Október November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead alebo Reset password