Rozdiel medzi rúškom a respirátorom

person Uverejnil: Marek Meszaros list V: Iné : favorite Hit: 422

Nie každý si to uvedomuje alebo vie, ale medzi rúškom a respirátorom je rozdiel. Viete aký? V tomto čase je životne dôležité vedieť kedy použiť, ktorý z nich!

 

Ochranné rúška

Treba určite vedieť, že ochranné rúška poskytujú iba čiastočnú ochranu. Cieľom ochranného rúška je vytvoriť jednoduchú bariéru. Chorí ľudia vylučujú do prostredia rôzne mikroorganizmy ako napríklad COVID19, ktoré sa prenášajú kýchaním, kašlaním... Ochranné rúška teda slúžia predovšetkým ako bezprostredná ochrana pred rozptýlením malých kvapôčok pri kýchaní alebo kašlaní z tela chorého na ostatných v jeho blízkosti. To znamená, že ochranné rúška sú určené najmä pre chorých ľudí, ktorí nechcú nakaziť ostatných vo svojom okolí. Toto je dôležité čo treba vedieť, pretože rúška sú obyčajne navrhované jednoducho, teda nie je možné nastaviť ich tak, aby priliehali dokonalo na tvár v okolí nosa a úst. Tým sa dosť znižuje ich účinnosť. Zdravého človeka chránia pred vstupom vírusov a iných škodlivýn do organizmu iba v minimálnej miere alebo vôbec. Samozrejme záleží od typu rúška. Lacné rúška zachytávajú max. prach. Doma vyrobené rúška z bavlny Vás taktiež neochránia pred vírusmi, ale taktiež pomôžu vírus nerozširovať, ak ste nakazený. Keď ideme von, tak v tejto hroznej situácii musíme sami seba brať ako nakazených a chrániť aj ostatných. Tým pádom, ak by mal každý aspoň rúško a dodržiaval hygienu a odstup, tak rúška sú veľká pomoc a iné asi ani netreba. Touto cestou ĎAKUJEME všetkým čo šijú rúška a pomáhajú udržať nás ako tak v bezpečí hoci sú terčom nenávisti málo inteligentných a sebeckých ľudí. Ešte raz: ĎAKUJEME!

ZÁVER: Rúška používajte vonku, kde sa dajú dodržiavať všetky bezpečnostné zásady. NEpoužívajte žiadny typ rúška v uzavretých preplnených priestoroch, kde je veľká pravdepodobnosť, že sú tam chorí ľudia. Takýmto miestam sa radšej úplne vyhýbajte.

Ak chcete ochrániť ako tak aj seba, používajte hlavne certifikované 3-vrstvové ochranné rúška, ktoré majú filter. Verme si navzájom, ale myslime aj na svoju ochranu. Ak máte možnosť, kúpte si kvalitné rúška, napríklad tieto: 3-vrstvové vyšetrovacie rúška.

rusko

 

Respirátory

Respirátory ako také musia spĺňať prísnejšie kritériá ako ochranné rúška. Sú vyrobené tak, aby zabezpečili utesnenie medzi respirátorom a vašou tvárou. Vďaka nim ste vystavený výrazne nižšiemu počtu potenciálne patogénnych čiastočiek, ktoré sú rozptýlené v prostredí okolo Vás. Respirátory fungujú na princípe filtrovania vzduchu, ktorý človek vdychuje cez respirátor a zachytávajú z tohto vzduchu škodliviny. Úlohou respirátora je teda zabrániť vstupu škodlivých látok do dýchacieho systému zdravého človeka. Respirátor je teda omnoho viac vhodnejší na použitie v priestoroch, ktoré sú plné pravdepodobne infekčných ľudí.

Záver: Ak stále predpokladáte, že ste zdravý a bojíte sa, že by ste sa mohli nakaziť, uprednostnite respirátor bez ventilu, nakoľko je podstatne účinnejší ako rúška. Respirátorom bez ventilu chránite seba i druhých. Vyskúšajte napríklad tieto: Respirátory bez ventilu.

respirátor

 

Grafické znázornenie

 

  

Nedeľa Pondelok Utorok Streda Štvrtok Piatok Sobota Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Október November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead alebo Reset password