}

Rozdiel medzi rúškom a respirátorom

person Uverejnil: Marek Meszaros list V: Iné V: favorite Hit: 297

Nie každý si to uvedomuje alebo vie, ale medzi rúškom a respirátorom je rozdiel. Viete aký? V tomto čase je životne dôležité vedieť kedy použiť ktorý z nich!

 

Ochranné rúška

Treba určite vedieť, že ochranné rúška poskytujú iba čiastočnú ochranu. Cieľom ochranného rúška je vytvoriť jednoduchú bariéru. Chorí ľudia vylučujú do prostredia rôzne mikroorganizmy ako napríklad COVID19, ktoré sa prenášajú kýchaním, kašlaním... Ochranné rúška teda slúžia predovšetkým ako bezprostredná ochrana pred rozptýlením malých kvapôčok pri kýchaní alebo kašlaní z tela chorého na ostatných v jeho blízkosti. To znamená, že ochranné rúška sú určené najmä pre chorých ľudí, ktorí nechcú nakaziť ostatných vo svojom okolí. Toto je dôležité čo treba vedieť, pretože rúška sú obyčajne navrhované jednoducho, teda nie je možné nastaviť ich tak, aby priliehali dokonalo na tvár v okolí nosa a úst. Tým sa dosť znižuje ich účinnosť. Zdravého človeka chránia pred vstupom vírusov a iných škodlivýn do organizmu iba v minimálnej miere alebo vôbec. Samozrejme záleží od typu rúška. Doma vyrobené jednovrstvové rúška Vás 

Ak chcete ochrániť ako tak aj seba, používajte iba 3-vrstvové ochranné rúška. Napríklad tieto: 3-vrstvové vyšetrovacie rúška.

rusko

 

Respirátory

Respirátory ako také musia spĺňať prísnejšie kritériá ako ochranné rúška. Sú vyrobené tak, aby zabezpečili utesnenie medzi respirátorom a vašou tvárou. Vďaka nim ste vystavený výrazne nižšiemu počtu potenciálne patogénnych čiastočiek, ktoré sú rozptýlené v prostredí okolo Vás. Respirátory fungujú na princípe filtrovania vzduchu, ktorý človek vdychuje cez respirátor a zachytávajú z tohto vzduchu škodliviny. Úlohou respirátora je teda zabrániť vstupu škodlivých látok do dýchacieho systému zdravého človeka. Respirátor je teda omnoho viac vhodnejší na použitie v priestoroch, ktoré sú plné pravdepodobne infekčných ľudí. Ak ste zdravý a bojíte sa, že by ste sa mohli nakaziť, uprednostnite respirátor pred ochranným rúškom, nakoľko je podstatne účinnejší. Vyskúšajte napríklad tieto: Respirátory.

respirátor

 

Nedeľa Pondelok Utorok Streda Štvrtok Piatok Sobota Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Octóber November December

Registrácia nového konta

Máte už konto?
Tak sa prosím prihláste alebo Reset password