Ako si správne nasadiť a odstrániť respirátor

person Uverejnil: Marek Meszaros list V: Iné : favorite Hit: 185

Keďže mnohí nemajú s respirátormi skúsenosti a je životne dôležité nielen pre Vás, ale i pre Vaše okolie, ich správne nasadenie a odstránenie, pokúsime sa stručne zhrnúť najdôležitejšie zásady nasadenia a odstránenia rúšok a respirátorov z tváre.

 

Ako si správne nasadiť respirátor

 

1. krok

Pred každým použitím respirátora si dôkladne umyte ruky.

 

2. krok

Respirátor sa dáva na tvár bez chlpov, takže muži musia byť oholení, inak nie je zaručená ochrana. Keď máte umyté ruky, vrchnú časť respirátora priložte k tvári a následne si pritlačte na tvár aj jeho spodnú časť.

 

3. krok

Prichyťte si respirátor gumičkami/šnúrkami, aby Vám držal na tvári.

 

4. krok

Vyformujte si nosovú časť respirátora podľa tvaru Vašej tváre, aby Vám respirátor dokonale priliehal na tvár. Toto je veľmi dôležité!

 

5. krok

Upravte si gumičky tak, aby ste mali respirátor v bezpečnej polohe.
Vyhýbať sa dotyku tvárovej časti respirátora počas jeho nosenia. Ak sa tak stane, treba si hneď umyť ruky. Nedotýkajte sa ani očí, keď ste v prostredí, kde hrozí nakazenie.

  

Ako si správne a hlavne bezpečne odstrániť respirátor

 

1. krok

Pred odstránením respirátora si dôkladne umyte ruky.

 

2. krok

Vždy predpokladajte, že predná strana respirátora je infikovaná. NEDOTÝKAJTE SA PREDNEJ STRANY RESPIRÁTORA! Ak nemáte rukavice, pri odstránení respirátora si navlečte na ruku napr. igelitový sáčok, do ktorého priamo vložíte likvidovaný respirátor. Ak máte respirátor na šnúrky, rozviažte najskôr spodné šnúrky a potom horné. Pri zahadzovaní respirátor stále držte za šnúrky alebo gumičku. Po odstránení respirátora z tváre je potrebné vložiť repirátor do igelitky alebo plastového vrecka, vrecko následne uzavrieť a zahodiť do nádoby na odpadky. Normálne do komunálneho odpadu. Jednorazové respirátory nepoužívať opakovane.

 

3. krok

Opäť si dôkladne umyte ruky.
Majte dostatočnú zásobu respirátorov pre každý prípad.

 

TIP:

Vhodné hygienické pomôcky na ochranu seba i druhých pred Korona vírusom nájdete na stránke Hygienické pomôcky.

 

Nedeľa Pondelok Utorok Streda Štvrtok Piatok Sobota Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Október November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead alebo Reset password