Svadobné šaty pred oltárom

person Uverejnil: Lívia Doležalová list : Svadobné šaty : comment Komentár: 0 favorite Videné: 2268
Svadobné šaty pred oltárom

Zaujímalo nás, ako sa vníma oblečenie mladomanželov... Opýtali sme sa kňaza Ondreja Chrvalu na názor...

Nie každá žena, ktorá si vyberá svadobné šaty, má o nich jasnú predstavu. Aj keď nemusí byť odpoveď o výbere šiat vždy priama, jednoducho príde po čase a netreba sa s tým veľmi trápiť. Pri ich (niekedy aj nekonečnom) skúšaní príde rad aj na tie, v ktorých si poviete: tak v týchto šatách vykročím so svojou životnou láskou na spoločnú cestu. Rozlieha sa mi pokoj v duši, sú to tie pravé, iné ma už nezlákajú. Obrovské množstvo možností, trendov a aj preferencie osobnosti zapĺňajú hlavy nerozhodných neviest, pretože svadobné šaty majú byť jednoducho tie pravé – tie najkrajšie. Ale v živote sú aj pravidlá, ktoré treba dodržiavať. Zaujímalo nás, ako sa vníma oblečenie mladomanželov, najmä nevestine šaty, pred Božou tvárou v svadobný deň. Opýtali sme sa kňaza Ondreja Chrvalu na názor.

Existuje uznesenie, pravidlo, keď sa snúbenci chcú zosobášiť v kostole, ako majú byť oblečení? Záleží oddávajúcim na tom?

V Cirkvi nemáme pravidlo, ktoré sa týka svadobných šiat a oblečenia na svadbe. Vyplýva to však so samotnej povahy svadby: je to slávnostný okamih, dvaja ľudia spájajú svoje životy pred Bohom, a teda aj oblečenie má byť slávnostné. Obzvlášť sa to týka nevesty, ktorej ženskú krásu práve svadobné šaty zvýrazňujú. No zažil som aj svadbu dvoch bezdomovcov, ktorí sa brali v dome Misionárok lásky matky Terezy v Bratislave. Nevesta mala pomerne jednoduché zelené šaty, avšak v ich podmienkach to predsa len bolo výnimočné a slávnostné.

Biele svadobné šaty majú spĺňať hlbší duchovný význam? Alebo ide skôr o svetskú tradíciu, pretože sú napríklad aj čierne svadobné šaty, ružové...

Čo sa týka bielych šiat, zvýrazňujú čistotu nevesty. Ježiš priniesol na svoje časy revolučnú myšlienku, že jedna žena má patriť len jednému mužovi na celý život. Preto sa v kresťanstve očakáva, že nevesta do svadby nepatrila inému mužovi a jej manžel bude jej prvý a jediný. Biele šaty nevesty zdôrazňujú práve túto čistotu a nevinnosť, ktorú nevesta až do svadby uchovávala pre svojho manžela, ktorému sa teraz výhradne odovzdáva. V našej tradícii k tomu patril vždy aj venček, znamenie slobodného dievčaťa, na ktorý nadväzoval závoj, a ktorý na svadbe mení za čepiec vydatej ženy.

Stretli ste sa počas svojho kňazského pôsobenia s vyslovene nevhodnými svadobnými šatami?

Vyslovene nevhodné svadobné šaty sú také, ktoré odhaľujú viac, ako by mali - šaty s priveľkým výstrihom alebo s veľkými odhaľujúcimi časťami. Jednak je to v rozpore s posvätnosťou miesta - svadba sa koná v kostole, pred Božou tvárou.

Jednak to protirečí tomu, čo som spomínal vyššie. Svadobné šaty nemajú byť provokujúce a zmyselné. Majú zdôrazňovať krásu ženy, ale najmä jej krásu čistú a nevinnú. Jej intimita patrí jej manželovi a nie všetkým svadobným hosťom, ktorí ju uvidia. Tí by sa mali tešiť z jej krásy, ale zároveň by aj vďaka svadobným šatám mali vedieť, že táto žena oddnes patrí iba jednému mužovi a nikomu inému.

Milé budúce nevestičky, veríme, že si v salóne EvaMária vyberiete také svadobné šaty, ktoré na jednej strane podčiarknu vašu osobnosť a zároveň budú dôstojným vyjadrením veľkosti svadobného dňa.

svadobné šaty do kostola

Komentáre

Ešte žiadny komentár.

Zanechajte komentár

Nedeľa Mondelok Utorok Streda Štvrtok Piatok Sobota Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Október November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead alebo Reset password